Dieta w piłce nożnej - ogólne parametry.

ODPOWIEDZ
wojtekguzior98
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2021, 10:49

Dieta w piłce nożnej - ogólne parametry.

Post autor: wojtekguzior98 » 30 mar 2021, 10:55

Piłka nożna jest jednym z bardziej wymagających fizycznie sportów o czym może świadczyć oszacowany średni wydatek energetyczny na mecz, wynoszący około 1107 kcal. Chociaż niektóre źródła podają, że podczas dziewięćdziesięciominutowego meczu gracz może spalić znacznie więcej kalorii, a mianowicie od 1500 do 2000. Źródła wskazują, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne piłkarza wynosi od 3442 do 3824 kcal. Natomiast Anderson i inni podali, że średni wydatek energetyczny elitarnych piłkarzy wyniósł około 3566 kcal w okresie siedmiu dni, w tym pięciu dni treningowych i dwóch meczów. Jednak oprócz wpływu poszczególnych czynników (tj. ciężaru i składu ciała) istnieją duże różnice w wydatkach energetycznych w zależności od obciążenia treningowego, pozycji zawodnika, warunków otoczenia i taktyki gry. Ciężkie treningi i mecze wymagają zwiększonej podaży energii przy zachowaniu odpowiedniej jakości żywienia. Niedostarczanie odpowiedniej ilości kalorii może skutkować brakami postępów w treningu lub może nawet prowadzić do pogorszenia formy, przy zachowaniu odpowiedniego reżimu treningowego. Badania wykazują, że podczas meczu piłkarze pokonują średnio od 8 do 12 km (zawodnicy z Ligii Mistrzów nawet 14 km), z czego 36% to trucht, 24% to chodzenie, 20% szybki bieg, a 11% to sprint. Wykonanie tak dużego wysiłku wymaga energii, która powinna być dostarczona w jedzeniu z zachowaniem właściwych składników. Dieta w grach zespołowych takich jak piłka nożna ma duży wpływ na możliwości wysiłkowe zawodnika. Większość elitarnych drużyn stara się zapewnić odpowiednią dietę, aby zagwarantować maksymalną wydajność, zapewniając jednocześnie szybszą regenerację po meczach i treningach.

Według niektórych źródeł idealna dieta piłkarza powinna składać się w 60% z węglowodanów, 25% tłuszczów, 15% białka.



Awatar użytkownika
lucile.pouros
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2021, 15:39

Re: Dieta w piłce nożnej - ogólne parametry.

Post autor: lucile.pouros » 16 lis 2021, 15:42

Bardzo ciekawe. Ostatnio zaczęłam interesować się piłką nożną. Kupiłam sobie nawet bramki do piłki nożnej na stronie internetowej http://bramkialuminiowe.pl/ i jestem z nich bardzo zadowolona. Staram się regularnie grać w piłkę nożną wraz ze swoimi dziećmi i mężem oraz ze znajomymi. Uważam, że jest to bardzo dobry sport, który warto uprawiać. Pozdrawiam! :D



Calineczka
Zaawansowany użytkownik
Posty: 1416
Rejestracja: 16 gru 2018, 15:00

Re: Dieta w piłce nożnej - ogólne parametry.

Post autor: Calineczka » 11 kwie 2022, 18:02

Niestety mnie raczej takie sprawy jeszcze nie interesowały, ale za to bardzo jestem zadowolona z faktu, że poznałam historię ekstraklasy. Jak dla mnie doskonale o tym napisano w https://sportportal.pl/historia-ekstrak ... e-zaczelo/ i jestem wręcz przekonana, że taka wiedza może się każdemu z nas po prostu przydać.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Piłka nożna i piłka ręczna”