Młody kierowca, a napęd na tylną oś

ODPOWIEDZ
Dźwiedź
Zaawansowany użytkownik
Posty: 607
Rejestracja: 07 paź 2015, 02:19
Podziękował: 1 raz

Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: Dźwiedź » 04 kwie 2016, 10:30

Czytam i czytam i oczom nie wierzę.

http://m.interia.pl/motoryzacja/news,nId,2171391

Rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian w ustawie o kierujących pojazdami rzekomo w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Co prawda treści projektu nie przeczytałem, ale nie mogę się nadziwić, jak można coś takiego wymyślić. Największy kwiatek - jak się okazuje - polega na tym, że młody kierowca (przez pierwsze 3 lata od otrzymania prawa jazdy) kat. B nie będzie mógł prowadzić auta z napędem na tylną oś o stosunku mocy do masy przekraczającym 0,5 kW/10 kg. Co ciekawe - nie ma mowy (przynajmniej nie piszą o tym) o podobnych ograniczeniach w przypadku kierowców ciężarówek, które z zasady mają napęd na tylną oś i autobusów, które również z zasady mają napęd na tylną oś. A te pojazdy chyba są bardziej niebezpieczne w przypadku prowadzenia ich przez niedoświadczonego kierowcę, aniżeli samochody osobowe.
W ogóle nie rozumiem tej nagonki na młodych kierowców. Mam wrażenie, że najchętniej to by im w ogóle odmówiono prawa jazdy. A przecież każdy się kiedyś uczył i kiedyś musiał się nauczyć jeździć właśnie poprzez praktykę. Jeśli faktycznie ktoś obawia się o bezpieczeństwo w związku z prowadzeniem pojazdu przez niedoświadczonego kierowcę, to proponowałbym takim niedoświadczonym kierowcom obniżyć dozwoloną prędkość np o 10 - 20 km/h poza obszarem zabudowanym bez względu na to, na którą oś pojazd jest napędzany. Dobrze byłoby zbudować ogólnodostępne tory do nauki bezpiecznej jazdy, autodromy. No i przede wszystkim od dziecka edukować w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (w tym także o skutkach - nawet tych drastycznych - wypadków drogowych), a nie sztucznie regulować rynek pojazdów. Takie ograniczenie brzmi niewinnie, bo niby dotyczy tylko świeżych kierowców. Ale tak na prawdę dotyczy także rodziców dorastających dzieci, którzy kupując auto pomyślą o tym, że dzieci za niedługo zrobią prawo jazdy i też będą musiały się uczyć jeździć w praktyce. Dotyczy też szkół nauki jazdy, które zapewne również będą uczyć tylko jazdy z napędem na przednią oś.
Poza tym mogliby też konkretnie wziąć się za pijanych kierowców. To by zdecydowanie pomogło poprawić bezpieczeństwo.

Co natomiast dotyczy samych aut napędzanych na oś tylną, to też ciekawy wątek. Wiadomym jest, że prowadzi się je zupełnie inaczej, niż auta napędzane na oś przednią. Wiadomym jest także, że są to auta lubiane przez miłośników brawury. Ale warto się zastanowić dlaczego. A no są one przystosowane do jazdy zrywnej, szybkiej i wyczynowej. Ale właśnie dlatego, że są BEZPIECZNE. Napęd na tylną oś jest rzeczą zupełnie naturalną w konstrukcji pojazdu. Chyba że dotyczy to pojazdu, w którym tylna oś jest skrętna. W każdym innym przypadku zupełnie naturalnym jest, że auto jest napędzane na oś tylną. I od tego powinno się zaczynać naukę jazdy. Natomiast auto napędzane na przednią oś (skrętną) też jest dobre i dobrze się prowadzi (chociaż moim zdaniem gorzej), ale jest to technologia naturalna. I przy posiadaniu pewnych umiejętności wcale nie jest ono (auto z napędem na przednią oś) łatwiejsze do opanowania. Łatwiej jest nim ruszyć na śliskiej nawierzchni ze skręconymi kołami, ale z kolei trudniej jechać pod górkę. Łatwiej jest wyjść z poślizgu, ale i łatwiej w niego wpaść.

Napisał miłośnik aut napędzanych na tylną oś, posiadacz auta napędzanego na przednią oś. Doświadczony i na jednych i na drugich.



Awatar użytkownika
wachter
Zaawansowany użytkownik
Posty: 701
Rejestracja: 27 wrz 2015, 10:22
Podziękował: 3 razy

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: wachter » 04 kwie 2016, 10:42

Ten artykuł został opublikowany 01.04. Mówi Ci to coś?


Obrazek

Dźwiedź
Zaawansowany użytkownik
Posty: 607
Rejestracja: 07 paź 2015, 02:19
Podziękował: 1 raz

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: Dźwiedź » 04 kwie 2016, 10:48

Myślisz, że to żart?



Awatar użytkownika
wachter
Zaawansowany użytkownik
Posty: 701
Rejestracja: 27 wrz 2015, 10:22
Podziękował: 3 razy

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: wachter » 04 kwie 2016, 10:57

Nie myślę, tylko tak właśnie jest.

http://m.interia.pl/motoryzacja/news,nId,2172345


Obrazek

Dźwiedź
Zaawansowany użytkownik
Posty: 607
Rejestracja: 07 paź 2015, 02:19
Podziękował: 1 raz

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: Dźwiedź » 04 kwie 2016, 11:21

Ale dałem się nabrać. :D



Jowita86
Zaawansowany użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 25 lis 2015, 09:50

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: Jowita86 » 04 kwie 2016, 13:05

Aleś się rozpisał, a to tylko prima aprilis. :D



Awatar użytkownika
Sportowiec
Zaawansowany użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 04 paź 2015, 20:25

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: Sportowiec » 04 kwie 2016, 21:42

Hehehehe tak się dac wrobić... heheheh




balu882
Zaawansowany użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 02 sty 2017, 13:37

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: balu882 » 22 cze 2018, 09:49

Moja córka będzie dopiero teraz na wakacjach robić prawo jazdy. Znalazłem stronę https://l-testyprawojazdy.pl/testy-online.html i zastanawiam się co o tym myślicie? Takie testy on-line są skuteczniejsze od czytania tak dużo teorii? Jakie macie porady na zdanie prawa jazdy za pierwszym razem?



Matt
Zaawansowany użytkownik
Posty: 429
Rejestracja: 16 sie 2017, 09:19

Re: Młody kierowca, a napęd na tylną oś

Post autor: Matt » 22 sty 2019, 13:24

Przypomniało mi się jak zdawałem prawo jazdy w Poznaniu w szkole Zdaj Prawko. Na szczęście udało się za pierwszym razem, bo dobrze mnie przygotowali ;) Co do tylnej osi - według mnie nie ma w tym niczego złego, pod warunkiem że nie będzie się szaleć.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje ogólne”