Oznaki tonięcia

ODPOWIEDZ
bosman
Zaawansowany użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 25 lis 2015, 10:20

Oznaki tonięcia

Post autor: bosman » 08 cze 2017, 14:32

Temat może i nie o sporcie, ale niesamowicie ważny dla wszystkich wodniaków.
Topienie się wcale nie wygląda jak topienie się

Nowy kapitan zeskoczył z pokładu, w pełni ubrany, i przemknął przez wodę. Jako były ratownik, wiedział, że należy trzymać wzrok na ofierze, kiedy zbliżał się do pary pływającej pomiędzy jej zacumowaną łodzią typu sportfisher a brzegiem plaży. "Wydaje mi się, że on myśli, że się topisz," mąż powiedział do żony. Pluskali wodą na siebie nawzajem i kobieta trochę krzyczała, ale teraz stali sobie tylko, zanurzeni do szyi, na paśmie piasku. "Ale przecież nic nam się nie dzieje, co on wyprawia?" zapytała, trochę podenerwowana. "Nic nam nie jest!" krzyknął mąż, machając na niego, ale kapitan wciąż ostro gnał w ich kierunku. "Odsuńcie się!" wrzasnął kiedy przepływał pomiędzy zaskoczonymi właścicielami łodzi. Tuż za nimi, niecałe 3 metry dalej, topiła się ich dziewięcioletnia córka. Kiedy była już w ramionach kapitana, bezpieczna nad powierzchnią wody, rozpłakała się krzycząc "Tatusiu!"

W jaki sposób kapitan zauważył - z odległości 15 metrów - to, czego ojciec nie był w stanie zauważyć z odległości zaledwie trzech? Topienie się nie jest burzliwym procesem, wbrew temu, co większość ludzi myśli - nie ma pluskania i wołania o pomoc. Kapitan był wyszkolony w rozpoznawaniu, kiedy ktoś się topi, posiadał w tym całe lata doświadczenia. Z drugiej strony ojciec wiedział jak wygląda topienie się z telewizji. Jeśli spędzacie czas w lub w pobliżu wody (podpowiedź: wszyscy spędzamy), wy także powinniście upewnić się, że wy i wasza załoga wiecie, na co należy zwrócić uwagę, kiedy tylko ludzie wchodzą do wody. Zanim nie krzyknęła przez łzy "Tatusiu!", córeczka nie wydawała z siebie żadnego dźwięku. Ludzie którzy przez lata pracują jako ratownicy wcale nie są zaskoczeni podobnymi historiami. Topienie się prawie zawsze jest łudząco spokojnym zdarzeniem. Machanie, pluskanie i krzyczenie, na które przygotowuje nas telewizja, w rzeczywistości występuje rzadko.

Instynktowna Reakcja Na Tonięcie - nazwana tak przez Dr Francesco A. Pia, to w skrócie to, co ludzie robią, aby uniknąć rzeczywistego lub pozornego uduszenia się w wodzie. Wcale nie wygląda ona tak, jak większości się wydaje. Występuje bardzo mało pluskania, zero machania i wołania o pomoc czy jakichkolwiek krzyków. Aby zrozumieć jak ciche i zupełnie niedramatyczne może być tonięcie obserwowane z powierzchni, wyobraźcie sobie coś takiego: to druga najczęstsza przyczyna tragicznej śmierci u dzieci w wieku 15 lat i poniżej (tuż za wypadkami pojazdów) - z około 750 dzieci, które utoną w ciągu przyszłego roku, około 375 z nich utonie w odległości 20 metrów od rodzica lub innego dorosłego. W dziesięciu procentach takich utonięć dorosły będzie dosłownie patrzył jak toną, nie wiedząc zupełnie, że dzieje się coś złego. Topienie się wcale nie wygląda jak topienie się - oto jak Dr Pia opisał reakcję na tonięcie w artykule zamieszczonym w gazetce Straży Przybrzeżnej:

1. Poza wyjątkowymi sytuacjami tonący jest fizjologicznie niezdolny do wołania o pomoc. Układ oddechowy został stworzony do oddychania. Inne jego funkcje - m.in. wydobywanie głosu - są wstrzymywane, kiedy trwa walka o zaczerpnięcie powietrza.

2. Usta topiących się na zmianę zanurzają się pod wodą i pojawiają na powierzchni, nie wystarcza już czasu, aby zrobić wydech, wdech i jeszcze wołać o pomoc. Kiedy tylko usta osoby tonącej znajda się ponad powierzchnią, wydycha i wdycha ona powietrze bardzo szybko, a potem jej usta zanurzają się z powrotem pod wodę.

3. Osoby tonące także nie przywołują pomocy wymachując rękami. Natura instynktownie zmusza je do wyciągnięcia rąk na boki i odpychania się od powierzchni wody. Pozwala to wydźwignąć ciało tak, aby wynurzyć usta z wody i zaczerpnąć powietrza.

4. Podczas Instynktownej Reakcji Na Tonięcie osoby topiące się nie mają kontroli nad ruchami rąk. Z fizjologicznego punktu widzenia, osoby starające się pozostać na powierzchni wody nie maja możliwości zatrzymania tonięcia i wykonania jakiegoś dobrowolnego ruchu, jak na przykład machanie o pomoc, ruch w stronę ratującego lub sięgnięcie po sprzęt ratunkowy.

5. Od początku do końca Instynktownej Reakcji Na Toniecie nasze ciało pozostaje w wodzie w pozycji pionowej, a nogi zachowują się zazwyczaj pasywnie. Jeżeli nie nastąpi pomoc wyszkolonego ratownika, tonący jest w stanie utrzymywać się na powierzchni od 20 do 60 sekund przed całkowitym pójściem pod wodę.

(Źródło: On Scene Magazine: Jesień 2006 (strona 14))

Nie oznacza to też, że osoba wołająca o pomoc i machająca rękami nie znajduje się w niebezpieczeństwie - znajduje się ona w stanie szoku wodnego. Stan szoku wodnego nie trwa długo i nie zawsze występuje przed instynktowną reakcją na tonięcie - ale w przeciwieństwie do właściwego tonięcia, ofiary są jeszcze w stanie np. zawołać ratownika i pomóc mu w ratunku. Mogą łapać się linek bezpieczeństwa, kół ratunkowych itp.

Kiedy ludzie znajdują się w wodzie należy zwrócić uwagę również na inne oznaki tonięcia:
Głowa nisko w wodzie, usta na poziomie wody
Głowa pochylona do tyłu z otwartymi ustami
Szkliste oczy, puste spojrzenie, brak koncentracji wzroku
Zamknięte oczy
Włosy zasłaniające czoło lub oczy
Brak używania nóg - w pionie
Hiperwentylacja lub dyszenie
Próby bezskutecznego płynięcia w określonym kierunku
Próby obrócenia się na plecy
Sprawianie wrażenia jakby wspinało się po niewidzialnej drabinie.

Wiec jeśli członek załogi wypadnie za burtę i wszystko wygląda OK - nigdy nie można być zbyt pewnym. Czasami najbardziej powszechne wykładniki tonięcia to kiedy tonący wcale nie wygląda jakby tonął. Może on wyglądać jakby tylko brnął przez wodę i spoglądał na pokład. Prosty sposób by się upewnić - należy zapytać ich "Wszystko w porządku?" Jeśli w ogóle są w stanie odpowiedzieć - to pewnie wszystko rzeczywiście jest w porządku. Jeśli odpowiedzą pustym spojrzeniem, to być może macie mniej niż 30 sekund na uratowanie ich.

A wy rodzice, pamiętajcie - dzieci bawiące się w wodzie zawsze hałasują. Kiedy staną się ciche musicie do nich podpłynąć i sprawdzić, dlaczego tak jest.

https://podaj.to/post/1498,1,m-z-on-byl ... aign=popup



mika
Zaawansowany użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 14 mar 2017, 04:20

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: mika » 11 cze 2017, 10:58

Ciekawe że w czasach tak powszechnego dostępu do najróżniejszych rozwiązań technologicznych, medialnych, tak mało się pisze o tak ważnych sprawach. Modne jest ostatnio pisanie o tym, jak się zachować w sytuacji zamachu terrorystycznego, który jedynie teoretycznie może się zdarzyć, a o takich sprawach, z którymi praktycznie każdy ma do czynienia i w których od naszego zachowania zależy ludzkie życie, to jakoś cicho. Koniecznie trzeba rozpowszechniać ten artykuł.



Rybak
Zaawansowany użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 02 mar 2017, 04:40

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: Rybak » 04 lip 2017, 01:21

Nie wiem, czy mało się o tym pisze. To pewnie zależy od tego, co się czyta.



Jowita86
Zaawansowany użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 25 lis 2015, 09:50

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: Jowita86 » 06 lip 2017, 04:45

Albo od tego, ile się czyta :D



mika
Zaawansowany użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 14 mar 2017, 04:20

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: mika » 07 lip 2017, 14:01

No jakoś cicho o tym. Np internet nie jest zapchany takimi informacjami.



Awatar użytkownika
Weronikatym
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2017, 11:06

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: Weronikatym » 17 lip 2017, 11:10

Zawsze pisze się o tym co ''modne'' a terroryzm aktualnie jest modny



Jowita86
Zaawansowany użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 25 lis 2015, 09:50

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: Jowita86 » 19 lip 2017, 09:57

Zasadniczo chodzi mi o to, że jak ktoś (wiele osób tak robi) ogranicza się do przewertowania nagłówków w najbardziej popularnych serwisach informacyjnych, to i trudno żeby wiedział cokolwiek, o konkretnych sprawach. Do tego trzeba byłoby poczytać prasę fachową.



mariusz221
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2018, 09:15

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: mariusz221 » 20 sie 2018, 09:18

Nikomu nie życzyłbym żeby to przeżył.

____________________________________
przychodnia lublin



Awatar użytkownika
homenick.carolina
Posty: 12
Rejestracja: 03 mar 2020, 00:41
Podziękował: 1 raz

Re: Oznaki tonięcia

Post autor: homenick.carolina » 03 mar 2020, 13:37

rzadko poruszany temat. nie każdy wie przecież, że tonący wcale nie musi robić hałasu gdy się topi...



ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje ogólne”